جراحی یا لیزر خال؟ کدام بهتر است؟

 


 

 خالهای رنگی صورت گاهی مواقع  برای افراد بسیار ناراحت کننده می باشند وسبب کاهش اعتماد به نفس افراد می گردند . امروزه برداشتن خال بسیار شایع است ویکی از پرطرفدارترین‌ها اقدامات زیبایی به شمار می رود.

برداشتن خال  ها یا بنا بر ضرورت پزشکی صورت می‌گیرد و یا به خاطر زیبایی و بنا بر درخواست افراد. برخی از خال ها باید هرچه سریعتر با تشخیص پزشک نمونه برداری یا  برداشته شوند..

خال‌هایی که به صورت ناگهانی دچار تغییراتی مثل حاشیه نامنظم، نامنظمی رنگ ، حاشیه غیر قرینه، خارش، التهاب و ‌خونریزی  شوند، ‌باید توسط پزشک و با انجام آزمایش‌های لازم در این زمینه برداشته شوند. اما در حالت عادی اگر خال دچار هیچ‌کدام از این تغییرات نشد، برداشتن آن از نظرپزشکی هیچ  ضرورتی ندارد ، البته برخی خال های مادرزادی بزرگ حتی درصورت نبود هیچگونه نشانه خطر نیز  ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

 

نشانه های خطر در خال ها:.

 

 خال نرمال در ستون اول و خال های خطرناک در ستون دوم نشان داده شدهاند. ردیف 1: غیر قرینگی، ردیف 2: حاشیه نامنظم، ردیف 3:اختلاف رنگ، ردیف 4:قطر بزرگتر از 6 میلیمیتر

در برخی موارد قبل از برداشتن  کامل خال‌ها نیاز است   با معاینه و آزمایش نمونه برداری  مطمئن شویم که خال مورد نظرخوش‌خیم است یا بدخیم  وتنها پس ازآماده شدن جواب آزمایشات نسبت به نحوه برداشت خال تصمیم گرفته شود..

روش های  برداشتن خال ها بسته به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، و حتی مکان خال می توانند متفاوت  باشد. خال های مادرزادی بزرگتر  بهتر است جراحی شوند چون ریشه عمیق دارند. اما خالهای کوچکتر و سطحی را در صورتیکه از نظر پزشک نگران کننده نباشند میتوان  با سایر روش ها نظیر رادیو فرکانس ویا لیزر نیز به صورت کامل برداشت..

از لیزر برای درمان خال های مادرزادی بزرگتر  نیز می توان استفاده کرد اما شانس عود ضایعه وجود دارد.

جراحی خال به دو روش با بخیه و یا بدون بخیه انجام میشود.  در روش بدون بخیه ترمیم ناحیه بسیار سریع صورت میگیرد و اسکار به جا نمی گذارد و ارزان تر است. تنها عیب این روش احتمال بازگشت خال در 20% موارد میباشد ولی در 80% موارد بازگشت نداشته و میزان رضایت بیماران نیز تقریبا بالا میباشد. در روش با بخیه خال به طور کامل برداشته شده و سپس بخیه می شود.

 اینجانب بخیه های  سطحی را تنها با نخ های بسیار ظریف بخیه میزنم و به این روش جای بخیه باقی نمی ماند و  بخیه های اصلی به صورت مخفی  در عمق پوست دوخته میشوند. در این روش ترمیم محل جراحی نیاز به زمان طولانی تری دارد و ممکن است گاهی تا جذب کامل نخهای عمقی در محل جراحی اندکی قرمزی یا التهاب خفیف باقی بماند  که خود بخود به مرور زمان همزمان با جذب بخیه ها بهبود خواهد یافت. در این روش محل برش به صورت خط بسیار ظریف ممکن است باقی بماند که اغلب طی یک سال بهبود قابل توجه خواهد یافت همچنین در صورت عدم بهبود میتوان از لیزر اسکار جهت از بین بردن این خط استفاده نمود.

 

عوارض برداشتن خال

برداشتن خال های روی گردن و سینه احتمال بجا گذاشتن اسکار هیپرتروفیک ( یا به اصطلاح عام گوشت اضافی ) دارد. معمولاً بعد از جراحی و یا لیزر خال یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می شود که با توجه به عمق ضایعه از ۲ هفته تا ۶ ماه بعد بطور کامل از بین می رود. دربرخی پوست ها بویژه پوست های سبز و تیره امکان دارد جای خال کمی تیره تر شود ، که با گذر زمان طی چند هفته تا چند ماه به مرور از بین میرود و میتوان از کرم های ضد لک و گاهی لیزر برای رفع کردن سریع تر این تیرگی استفاده نمود.

احتمال باقی ماندن اسکار بعد از جراحی یا لیزر بستگی به مهارت پزشک و نوع پوست و قابلیت ترمیم پوست و نیز اندازه خال دارد. خال های بزرگتر امکان اینکه ردشان باقی بماند بیشتر است.

خالهایی که روی  نواحی برجسته گونه ها قرار دارند نیز امکان بجا گذاشتن رد را دارند وهمچنین خالهای روی گردن وسینه واندام احتمال بجا گذاشتن اسکار هیپرتروفیک (گوشت اضافی ) دارند ، نتیجه برداشتن خال در نواحی مقعر صورت مثل بناگوش وخط خنده  عالیست ودر خیلی از موارد هیچگونه جوشگاه ویا رد بجا نمی گذارد .

اگر بعد از برداشت خال رد جراحی باقی بماند برای بر طرف کردن آن میتوان از لیزر اسکار استفاده کرد..

در صورتی که مراقبت های بعد از برداشت به درستی انجام شود معمولا شانس عوارض کاهش می یابد.

 

 

 

 بازگشت خال پس از جراحی یا لیزر به چه عواملی دارد؟

خال گاهی  فقط همان چیزی که نیست  به نظر میرسد بلکه سلولهای حاشیه و حتی ریشه خال نیز ممکن است بی رنگ باشند . بنابراین هنگام برداشتن خال گاهی نیاز است کمی از حاشیه ها و عمق بظاهر سالم خال هم برداشته شود که در برخی مناطق این کار امکان پذیر نمیباشد. در اینگونه خالها احتمال عود بیشتر خواهد بود.

خال های عمیق اغلب احتمال بازگشت بیشتری دارند. عود خال با لیزر یا رادیو فرکانس 15-20% میباشد ولی شانس عود خال با جراحی تنها 5% میباشد..

گاهی مواقع در خال های خیلی عمیق می توان به منظور کاهش احتمال اسکار از ۲ یا ۳ مرحله برای برداشتن آن استفاده نمود که اینگونه موارد بیانگر عود خال نیست..

در سنین زیر ۳۰ سال خال ها سلول های فعال تری دارند لذا شانس عود خال در این دوره بیشتر است لذا بهتر است از روش هایی که عود کمتر دارند در این سنین استفاده شود. در صورت بازگشت خال معمولا کوچکتر از قبل بوده و در مرحله دوم باید مجدد ترمیم گردد.  این مرحله بین ۳ تا ۶ ماه بعد خواهد بود. معمولا در سنین بالاتر احتمال برگشت خال ها کمتر است.

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می شود !؟

برداشتن خال به هیچ عنوان سبب تبدیل شدن آن به سرطان و بدخیمی نمی شود مگر اینکه ضایعه از همان ابتدا یک خال بدخیم باشد. معمولا در اینگونه موارد اگر نمونه برداری و بررسی لازم انجام نشود درمان ناکامل  انجام خواهد شد و خال ممکن است با حاشیه های ناکامل برداشته شود و پس از مدتی سرطان گسترش یافته پدیدار شود.  بنابراین بهتر است حتما در موارد مشکوک نمونه برداری و بررسی آزمایشگاهی انجام شود..

در اینگونه موارد اگر فرد یا پزشک گمان کنند که یک خال ساده است و بررسی کامل انجام نشود پس از برداشتن ضایعه (ظاهرا خال) احتمال عود یا گسترش سرطان وجود دارد اما اگر یک خال ساده باشد به هیچ عنوان برداشتن آن باعث سرطانی شدن ضایعه نخواهد شد..

خالهائی که دچار تغییر رنگ ، شکل ،حاشیه ویا اندازه ویا غیر قرینگی می شوند همچنین خالهای که به خارش می افتند یا حاشیه  نامنظم دارند معمولا یک خال ساده نبوده و حتما نیاز به بررسی های دقیق تر و نمونه برداری دارند در اینگونه موارد بهترین روش جراحی است..

.

جراحی یا لیزر کدام روش مناسب تر است ؟

روش ثابت یا مشخصی   برای برداشتن همه خال ها وجود ندارد و برای هر خالی با توجه به ویژگی هایش یک روش خاص مناسب است. روشهای برداشتن خالها بسته به سن بیمار، بزرگی ،عمق ، رنگ وحتی مکان خال متفاوت است مثلا خالهای مادرزادی بهتر است با جراحی برداشته شوند چون عمق خیلی زیادی دارند. همچنین خالهایی که دارای موهای ضخیم هستند نیز باید به روش جراحی برداشته شوند زیرا سلولهای خال در طول ریشه موتا عمق پوست گسترش یافته اند..

خالهای بدون رنگ ویا خالهای ریز وسطحی را به روش لیزر و یا حتی  رادیوفرکانس هم می توان بصورت کامل از بین برد. با لیزر همچنین خال های داخل ابرو و حتی لبه پلک ها را نیز می توان با ظرافت کامل از بین برد،  بدون اینکه به موی ابرو و یا حتی مژه آسیبی برسد.

زمان انتشار: پنجشنبه 07 اسفند 1393 (3 سال قبل)
تعداد بازدید: ۷۰۳۱