بوتاکس


چین و چروک های پوستی دو دسته ی عمده دارند:

 1- چروک های استاتیک یا چروک های سطحی ثابت پوست که در اثر افزایش سن و سایر عوامل محیطی از قبیل تماس با نور خورشید و آلودگی هوا و جاذبه ی زمین و بیماری های مختلف به وجود می آیند.  این چروکها به دلیل کاهش کلاژن پوست و از بین رفتن بافت الاستین پوست  اغلب در اثر افزایش سن ایجاد می شوند.

2 - چروک های دینامیک یا حرکتی  پوست که در اثر انقباض عضلات در حین حرکاتی همچون اخم کردن، خندیدن، بالا انداختن ابرو و حرکات دیگر صورت به وجود می آیند و در دهه دوم و سوم عمر در افراد جوان ایجاد میشوند.

درمان هریک از انواع این چروک ها متفاوت است. بوتاکس  شیوه ای است که در چروک های نوع دوم یا چروک ناشی از حرکت عضلات نقش دارد. این دارو با فلج کردن موقت عضلات صورت می تواند این نوع چروک ها را از بین ببرد.

  

 سم بوتولینوم از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. این سم همان سمی است که در اثر تجمع باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در قوطی های کنسرو به وجود می آید و  خوردن آن بسیار خطرناک و کشنده است. در سال1987، محققين در حین درمان يك بيمار مبتلا به  بلفارواسپاسم (سفتی عضلات پلک) با این سم، متوجه صاف شدن خط اخم ابرو شدند. آنها مشاهدات خود را دنبال كرده و در سال  1992 یعنی بیش از بیست سال پیش اولين گزارش درباره استفاده از بوتاکس در زيبايي صورت براي درمان خطوط اخم ابرو منتشر شد . از آن پس میزان استفاده این دارو بسیار رایج شد ، به نحوی که هم اکنون شایع ترین روش درمان زیبائی در سراسر جهان محسوب می شود و سالانه میلیاردها دلار برای انجام آن هزینه می شود.

اثر بوتاکس معمولاً طی سه روز پس از تزریق دارو  شروع می شود و این اثر طی 15 روز تکمیل می شود. مدت زمان اثر دارو حدود  6 ماه  تا یک سال است و پس از آن نیاز به تکرار تزریق وجود دارد. بهتر است به محض برگشتن مجدد چین و چروک ها تزریق مجدد انجام شود. معمولاً فواصل تزریق در نوبت های بعدی طولانی تر شده و گاهی تا یک بار در هرسال نیز افزایش می یابد. با تزریق بوتاکس، گذشته از عدم توانائی انقباض عضلات، عادت های فردی از قبیل اخم کردن یا استفاده از حرکات ابرو و پیشانی برای نشان دادن احساسات نیز که موجب ایجاد چروک ها می شوند؛ به تدریج کم رنگتر و ضعیف تر می شوند. با تکرار تزریق بوتاکس قدرت عضلانی این عضلات کمتر و کمتر شده و بعدها فرد این عادات را با راحتی بیشتری ترک می کند.

 

تزریق بوتاکس به تنهايي معمولاً در درمان چروكهاي خفيف تا متوسط تاثير دارد و در خطوط عمیق شده  اثر کمتری دارد ولی  از عمیق شدن بیشتر آنها پیشگیری میکند. درمان افرادي كه داراي خطوط عميق ترند، اغلب تركيبي بوده تا  نتايج درمانی بهتری حاصل شود. این شیوه های  کمکی شامل استفاده از مواد پرکننده (مثل ژلها)، پيلينگ شيميايي و لايه برداري یا  ليزر می باشند.

 افرادی که خواهان این درمان با بوتاکس  هستند، باید توقعات و انتظارات معقول و واقع بینانه داشته باشند و توقع از بین بردن کامل چین و چروک ها  در چین های عمیق  با یک جلسه درمان بوتاکس  و  بدون هیچ شیوه کمکی درمانی دیگر در بسیاری  از موارد  عملی نیست.

 

به غیر از ترمیم چین و چروک ها این دارو در از بین بردن بیماری های ناشی از اسپاسم عضله، تعریق بیش از حد دست ها ، پاها و زیر بغل و حتی از بین بردن میگرن و سردردهای تنشی کاربرد دارد.

 نکته ی مهم در تزریق بوتاکس میزان خبرگی و مهارت پزشک در تشخیص میزان مشکل و تخمین و برآورد میزان داروی موردنیاز و نیز  چگونگی تزریق  برای درمان آن است لذا بوتاکس تنها باید توسط متخصصین پوست و متخصصین پلاستیک و زیبایی انجام شود.

نکته مهم بعدی در تزریق بوتاکس مارک بوتاکس میباشد که بسیار حیاتی است و اینجانب تاکیید میکنم که تنها از بوتاکس های معتبر مورد تایید وزارت بهداشت استفاده نمایید و از تزریق انواع متفرقه ارزان قیمت موجود در بازار  به ویژه انواع چینی به شدت پرهیز نمایید. اینجانب تنها از نوع انگلیسی dysport که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا و اروپا و همچنین وزارت بهداشت  ایران  است  برای بیماران استفاده مینمایم.

یکی از عوارض نادر تزریق بوتاکس کبودی خفیف در محل تزریق آن است که به سرعت بهبود مییابد. همچنین به ندرت ممکن است خشکی قرنیه یا برعکس اشک ریزش، درد خفیف یا سوزش  موقت ایجاد شود که تمامی این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر  هستند و در مدت چند روز تا دو هفته بهبود میابند.  در صورت استفاده از دوز زیاد دارو یا ماساژ دادن منطقه ی تزریق شده نیز امکان پخش شدن دارو و فلج شدن عضلات کناری وجود دارد که ممکن است سبب غیر قرینگی صورت شود.  یکی از شایع ترین این حالت افتادگی پلک است که عارضه گذرا بوده و اغلب در مدت دو هفته بهبود میابد. همچنین افتادگی پلک اغلب از نوع خفیف میباشد و  افتادگی کامل نیست و افتادگی نسبی میباشد .

 همچنین مقدار زیاد تزریق سبب فقدان حرکت کامل عضلات صورت شده و صورتی یخ زده و  بدون روح ایجاد  خواهد کرد و بهتر است بیماران از اصرار به پزشک در مورد تزریق زیاد خودداری نمایند. همچنین ممکن است با فلج شدن یک عضله، فردبه طور ناخودآگاه از عضلات کناری دیگر برای چین دادن یا ابراز احساسات خود استفاده کند و به عوان مثال امکان دارد چین و چروک عضلات دورچشم از بین برود ولی بینی فرد چین بیشتری بخورد. پیشگیری و درمان این مورد نیز امکان پذیر است و در جلسه ترمیم روتوش و اصلاح خواهد شد. گفتنی است که بسیاری از عوارض بوتاکس بدنبال تزریق بوتاکس در نیمه ی پائینی صورت ایجاد می شوند و شاید به همین دلیل است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف بوتاکس را فقط در نیمه ی بالای صورت مجاز دانسته است. البته میتوان با در نظر گرفتن برخی احتیاط ها ، اقدام به درمان  برخی از این مناطق نیز کرد ولی اغلب توصیه نمیشود.

 بوتاکس گرچه از سمی خطرناک به دست می آید، ولی به خودی خود سمی و خطرناک نیست مگر اینکه در  مقادیر و دوزهای چندین برابر نرمال به کار رود که اغلب در درمان زیبایی تنها مقادیر بسیار اندکی استفاده میشود و  با هشیاری پزشک متخصص، احتمال بروز مسمومیت تقریبا صفر است.

موارد منع مصرف بوتاکس عبارتند از: بارداری، وجود بیماری های عصبی- عضلانی مانند میاستنی گراو و بیماری های پوستی از قبیل اگزما یا پسوریازیس  در محل تزریق یا وجود عفونت های سطحی پوست در محل تزریق و سابقه ی بروز آلرژی نسبت به دارو.

زمان انتشار: پنجشنبه 30 بهمن 1393 (3 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۹۵۹