آکنه

 

آکنه چیست ؟

آکنه یک بیماری بسیار شایع پوستی می باشد که به واسطه وجود کومدون ها(سرسیاه و سرسفید) و جوش های چرکی مشخص می شود.این بیماری اغلب در هنگام بلوغ ظاهر می شود و از نظر شدت در افراد مختلف متفاوت می باشد.شدت آن از جوشهای اندک روی نواحی صورت ، گردن ، پشت، قفسه سینه تا موارد شدیدتر که ممکن است اسکارگذار باشند و اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قراردهند،متفاوت می باشد. در اغلب موارد این بیماری تمایل دارد که در اواخر نوجوانی یا در اوایل دهه بیست بهبود یابد ولی می تواند پایدار بماند و یا مقاوم به درمان ها باشد .آکنه همچنین می تواند برای اولین بار درسنین بالاتر ، مثلا در دهه دوم یا سوم زندگی نیز رخ دهد.همچنین در برخی موارد در کودکان کوچک نیز به صورت جوش های چرکی یا کومدون های سرسیاه در نواحی گونه و بینی رخ دهد.

 

چه چیزی سبب آکنه می شود؟

غدد سباسه (غدد چربی پوست) در بیماران مبتلا به آکنه نسبت به سطح طبیعی هورمون های زنانه و مردانه حساس تر از افراد عادی می باشد و این مسئله سبب می شود که این غدد بیشتر از حد طبیعی چربی تولید نماید و همچنین سلول های مرده پوست که سطح منافذ پوستی را می پوشاند به طور طبیعی ریزش پیدا نمی کند و سبب بسته شدن منافذ پوستی می شوند و همین دو مسئله سبب ایجاد کومدون و جوش می شود.

همچنین باکتری آکنه  به طور طبیعی در سطح پوست همه افراد زندگی می کند و اغلب سبب ایجاد مشکل نمی شود ، ولی در افراد مستعد آکنه که میزان چربی زیاد پوست سبب محیط مناسبی برای رشد این باکتری می شود، به تعداد زیاد تکثیر می یابد و این مسئله سبب ایجاد التهاب و جوش های قرمز پراز چرک می شود.

در برخی موارد آکنه می تواند توسط داروهای تجویز شده برای سایر بیماری ها نیز ایجاد شود.همچنین برخی داروهای ضد بارداری نیز می توانند سبب این مشکل شوند.

آکنه همچنین می تواند ثانویه به مشکلات هورمونی نیز ایجاد شود.در صورتی که شما رشد غیر طبیعی موهای زائد یا ریزش مو و یا قاعدگی نامرتب دارید باید به دکتر خود مراجعه کنید.

 

آیا آکنه ارثی می باشد؟

بله، آکنه میتواند فامیلی باشد ولی در اغلب موارد به صورت نوظهور می باشد و علت آن نامشخص می باشد.

 

ظاهر آکنه چگونه می باشد و بیمار چه حسی دارد؟

ظاهر تیپیک آکنه ترکیبی از موارد زیر می باشد شامل:پوست چرب، نقطه (کومدون های سرسیاه و سرسفید)، جوشهای قرمز، برآمدگی های پراز چرک و اسکار.

در برخی موارد جوشهای دردناک بزرگتر و کیست ممکن است ایجاد شود.پوست درگیر ممکن است داغ، دردناک یا دردناک در طی تماس احساس شود.هر برآمدگی روی پوست آکنه محسوب نمی شود و تشخیص آکنه به عهده پزشک می باشد.

 

آیا آکنه درمان دارد؟

درمان قطعی که سبب ریشه کنی آکنه شود ممکن است در برخی موارد بسیار سخت باشد.ولی برای موارد شدید و موارد اسکارگذار درمان ضروری می باشد.

 

آکنه چگونه درمان می شود؟

دوره درمان آکنه طولانی بوده و در برخی موارد به سال ها زمان نیاز دارد.اغلب موارد درمان های آکنه نیاز به ماهها استفاده تا ایجاد اثر مطلوب دارد و اثر این داروها ممکن است درماههای اول مشخص نشود و یا حتی در برخی موارد سبب تشدید آکنه شود.

درمان های آکنه شامل: کرم ها، آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری،کپسول ایزوترتینوئین و سایر درمان ها می باشد که در صورت صلاحدید پزشک تجویز می شود.

 

مراقبت شخص:( من به عنوان بیمار چه کاری می توانم انجام دهم؟)

  •        از فشار دادن و تخلیه جوش ها خودداری نمایید، زیرا این کار سبب بدتر شدن جوش ها و ایجاد اسکار می شود.
  • چنانچه مبتلا به آکنه هستید مهم است که هر چه زودتر به پزشک خود مراجعه نمایید، زیرا مراجعه زودتر سبب جلوگیری از اسکارهای دائمی و خجالت کشیدن از ظاهر صورت خود می شود.
  •        لازم است که حداقل دو ماه دارو ها استفاده شود تا شما متوجه بهبود جوشها شوید.
  • مطمئن شوید که دارو های خود را به شیوه درست استفاده نمایید.
  •        برخی از داروهای موضعی ممکن است سبب خشکی، تحریک و قرمزی پوست در ابتدای دوره مصرف شود.اگر صورت شما، دچار قرمزی یا تحریک ناشی از دارو شد،‌به طور موقت درمان را متوقف کرده و داروها را با تناوب کمتری مصرف نمایید، یعنی یک شب درمیان یا دو شب درمیان استفاده نمایید و به تدریج همچنان که پوست شما به دارو عادت می نماید، تناوب مصرف دارو را افزایش داده و در طی یک یا دوماه به هرشب برسانید.
  •        آرایش کردن و کرم پودرها میتواند اعتماد به نفس شما را بالاتر رود.ولی لازم است از محصولات فاقد چربی که برپایه آب تهیه می شوند، استفاده نمایید.روی این محصولات اغلب نوشته است غیر کومدون زا(non-comedogenic،non-acnegenic)
  •  روزانه پوست خود را با صابون های فاقد چربی شستشو دهید.تونرهای(toner) مخصوص پوست های چرب که پس از شستشو با صابون یا بدون شستشو استفاده می شوند،نیز جهت پاکسازی پوست شما از کرم ها ، صابون ها و مواد آرایشی کمک کننده می باشند.
  •   شواهدی مبنی بر اینکه غذاها سبب ایجاد جوش شوند ، وجود ندارند، برخی غذاها مثل شکلات، فست فود و ... ولی با این وجود سلامتی و پوست شما با مصرف تغذیه متناسب شامل میوه های تازه و سبزیجات می تواند بهبود یابد.

·        

زمان انتشار: جمعه 10 آبان 1392 (4 سال قبل)
تعداد بازدید: ۳۲۴۷