تزریق چربی

 

Top of Form

تزریق چربی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تزریق چربی از روشهای شناخته شده رایج مورد استفاده در جراحی زیبایی صورت است. این روش در واقع یک نوع پیوند بافت است به این معنی که باید سلولهای زنده چربی از بدن فرد گرفته شود و قبل از اینکه سلولها از بین بروند به ناحیه مورد دلخواه پیوند شوند. این کار بدون نیاز به بیهوشی به راحتی قابل انجام است و بر خلاف لیپوساکشن که عوارضی مانند آمبولی چربی دارد در روشی که برای تزریق چربی استفاده می شود، چون مقدار چربی برداشت شده بسیار کم است، چنین عوارضی به هیچ عنوان وجود نداردو کاملا بی خطر است. در این روش از بافت چربی به عنوان حجم دهنده (یا فیلر طبیعی) برای پر کردن خطوط و چین و چروک ها و ناهمواری ها استفاده میشود و نقش به سزایی در  زیبا کردن نواحی مختلف صورت و بدن دارد.

 

استفاده از چربی محدودیت سنی و جنسی ندارد و از آنجا که بافت چربی از بدن خود  فرد  استخراج  میشود  و ماده ای بیگانه یا مصنوعی برای بدن تلقی نمی شود، به خوبی در مکان جدید پذیرفته شده و بی هیچگونه خطرایجاد واکنش های حساسیتی یا پس زده شدن، با گذشت زمان جزو بافت طبیعی و ساختار آن ناحیه می شود .

 

 

کاربرد تزریق چربی:

 

بیشترین کاربرد تزریق چربی در زیبا سازی صورت، ترمیم چین و چروک های طبیعی یا ناشی از افزایش سن می باشد.
تزریق چربی برای شکل دادن به قسمتهای مختلف صورت (مانند بزرگ کردن لبها و برجسته کردن گونه ها و  چانه) و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. از این نظر اثر و کاربرد چربی مانند تزریق ژل یا فیلر است. تزریق چربی می تواند بسیاری از علائم پیری صورت را از بین ببرد. این روش بویژه در افراد زیر 60 سال که تمایل به لیفت صورت دارند موثر بوده و در اغلب موارد نیاز به لیفت صورت را تا چندین سال به عقب می اندازد. از تزریق چربی همچنین برای برطرف کردن چینهای سطحی و بهبود جای جوشها به کار می رود. در این حالت چربی تزریق شده باعث کلاژن سازی در زیر پوست شده و تا حدودی پوست جوانتر و شادابتر به نظر می رسد.

با تزریق چربی خطوط خنده، خطوط عمیق اخم،  گودی زیر چشم و اطراف پلک ها (بخصوص در افرادی که حدقه هایی فرو رفته و تیره دارند)، فرو رفتگی های گونه ها و شقیقه ها به شیوه چشمگیری بهبود میابند. سایر کاربردهای تزریق چربی شامل برجسته کردن و فرم دادن سینه ها، باسن و نواحی بیکینی( ژنیتال یا تناسلی)  میباشد. یکی از بهترین کاربردهای تزریق چربی در اصلاح اسکار  ناشی از آکنه یا سوختگی  و یا زخم است.

  

 

برتری های تزریق چربی:

از آن جا که چربی استفاده شده از بافت طبیعی بدن خود فرد است و از نظر  ژنتیکی کدهای شناسایی کاملاًمطابق با با سیستم ایمنی بدن دارد،  امکان آلرژی و پس زدن پیوند کاملا منتفی میباشد. اغلب مقدار کافی ازچربی را میتوان  در نواحی مختلف بدن یافت و از نواحی مختلف بدن نیز می توان برای برداشت چربی استفاده نمود گرچه باسن، ران ها، زیرشکم و پهلوها  شایع ترین نواحی مورد استفاده برای برداشت چربی هستند. برتری دیگر چربی ماندگاری طولانی تر آن نسبت به  سایر فیلر ها (همچون اسیدهیالورونیک) می باشد. همچنین  امکان نگه داری از چربی در فریزر به مدت  6 الی 12 ماه میباشد و در صورت نیاز به  تزریق های بعدی میتوان از آن استفاده نمود و  نیازی به استخراج  دوباره چربی نمی باشد.

 

عوارض تزریق چربی:

تزریق چربی بجز کبودی مختصر و تورم ناحیه ی تزریق  که گاه 7 تا 14 روز ادامه می یاید،تقریبا عارضه دیگری ندارد. نا قرینگی مختصر  نیز قابل ترمیم و رتوش است. تزریق بیش از حد چربی می تواند  روند خون رسانی ناحیه تزریق را دچار مشکل نماید و سبب از بین رفتن چربی شود، بنابراین اصرار بر " تزریق زیاد" منطقی نیست. علاوه بر این وقتی چربی به میزان کمتر و طی جلسات متعدد تزریق میشود نتایج زیبایی بهتر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

 

نحوه انجام تزریق چربی:

پس از ضدعفونی کردن  و بیحسی موضعی ناحیه ی مورد نظر برای برداشت چربی، با استفاده از سرنگ های مخصوص چربی از بدن خارج می شود و در ناحیه ی مورد نظر برای ترمیم، تزریق با کانولاهای ویژه سر گرد غیز نوک تیز  انجام می پذیرد و به این شیوه به اعصاب و عروق پوستی آسیبی نمیرسد.. فرایند تزریق چربی  بین 2 تا 4 ساعت زمان میبرد که این زمان بسته به حجم چربی موردنیاز برای درمان متفاوت است.

 

مراقبت های مورد نیاز پس از تزریق چربی:

1- در زمان ورود وخروج از کلینیک نباید رانندگی نمود و پس از انجام تزریق چربی باید از تاکسی یا کمک همراهان برای رسیدن به منزل استفاده کرد.

2- بلافاصله یا طی چند روز بعد از تزریق چربی، صورت متورم و کبود می شود. این عارضه غیرطبیعی نبوده و جای نگرانی ندارد و به مرور در طی چندین روز خودبخود از بین خواهد رفت.

3- محل برداشت نیز ممکن است دچار تورم و کبودی شود که آن هم با گذشت زمان از بین می رود ولی گاهی آثار گودی اندکی در نواحی خارج ران یا باسن باقی خواهد ماند که اغلب خفیف و قابل چشم پوشی است.  همچنین تورم ناحیه تزریق در طی روز و شب ممکن است کم یا زیاد شود که این حالت نیز کاملا طبیعی است.

4- بستن محکم ناحیه ی برداشت با باند کشی یا گن فشاری به مدت دو تا چهارهفته ضروری است.

5- از دومین روز بعد از تزریق می توان حمام کرد، ولی بهتر است از آب ولرم استفاده شده و زمان حمام کردن حتی المقدور کوتاه باشد.

6- در سه روز نخست بعد از تزریق باید از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم استفاده شود. از روز سوم به بعد می توان از کمپرس آب گرم برای کاهش تورم و کبودی استفاده کرد.

7- درهفت تا ده روز نخست باید در منزل استراحت کرد و از فشردن یا دستکاری کردن نواحی تزریق و برداشت خودداری کرد تا چربی ها جابجا نشوند.  از هر نوع کار سنگین و خم و راست کردن بیش از حد سر در این مدت پرهیز نمایید. بهتر است نماز نشسته خوانده شده و مهرنماز را بالا آورده و بر آن سجده کرد. در موارد تزریق چربی در دست ها باید از انجام کارهای خانه و کارهای سنگین خودداری شود.  پیاده روی در حد یک تا یک و نیم کیلومتر در روز بلامانع است و به تسریع بهبود و جلوگیری از تشکیل لخته در رگ های بدن کمک می رساند، ولی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ورزش های سنگین و دویدن یا شنا و استفاده از سونا و جکوزی جایز نیست. بهتر است در این مدت برای خواب چند بالش را زیر گردن و کتف ها قرار داد و با زاویه ای نزدیک به 30 تا 45 درجه و به شکل طاق باز خوابید تا تورم کمتر شود.

8- مصرف نمک در حد امکان کم و محدود شود. مصرف آب فراوان و آب آناناس و آب میوه های تازه به تسریع درمان کمک می کند.

9- مصرف ضدآفتاب و کرم های فونداسیون سبک برای پوشاندن کبودی از روز دوم به بعد بلامانع است.

10- مصرف آنتی بیوتیک بنا به صلاحدید پزشک صورت می گیرد و از دو روز قبل تا پنج روز بعد از تزریق ادامه می یابد. برای تسکین درد از استامینوفن معمولی یا کدئینه می توان استفاده کرد.

11- غیرقرینه بودن احتمالی نواحی تزریقی نگران کننده نیست و با گذشت زمان و طی چند هفته قرینگی حاصل می شود. علت این غیرقرینگی تفاوت در میزان ورم دو سمت صورت است.

12- در صورت بروز تب، سرخی شدید یا ترشحات چرکی یا درد شدید به پزشک مراجعه شود. البته ترشح خونابه ای و یا بیرنگ طی یک تا دو روز اول از محلهای ورود کانولاها طبیعی میباشد.

13- به یاد داشته باشید که همیشه تزریق چربی نیاز به ترمیم (یا اصطلاحاً رتوش کردن) دارد و این ترمیم معمولاً چند ماه بعد از تزریق اول انجام می شود. در خطوط کنار دهان و لب ها این نیاز بیشتر دیده می شود. تزریق بیش از حد چربی عوارضی از قبیل غیر قرینه شدن اجزای صورت را در پی دارد و خارج کردن چربی های اضافه بسیار سخت تر از تزریق مجدد در نواحی نیازمند رتوش است. این پزشک شما است که میزان و حجم موردنیاز را تخمین می زند و می بایست به تجارب و نظرات او توجه داشت تا نظرات شخصی یا اطرافیان.


14- صبور بودن نکته اساسی و بسیار مهم در کسب نتیجه مناسب است و نتیجه بهتر در گرو همکاری مناسب بیمار با پزشک میباشد. معمولاً چند روز بعد از تزریق بیماران در اثر فشار ناشی از صحبت های اطرافیان دچار استرس می شوند و شتاب زده خواستار خارج کردن چربی ها یا برعکس آن تزریق دوباره ی چربی می شوند. این کار امکان پذیر نیست و بهتر است قبل از پذیرفتن انجام عمل تزریق چربی به خوبی از خواسته ها و میزان صبوری خود مطمئن شده و با اطلاع همسر و اطرافیانتان تصمیم به انجام کار بگیرید تا عوارض بعد از تزریق برایتان قابل پذیرش باشد. رسیدن به نتیجه نهایی قابل قبول گاه تا چندین ماه به طول می انجامد و  قبل از شش ماه نمی توان قضاوت نمود.

15- ماندگاری چربی در نواحی از صورت که تحرک زیادی دارند مثل  کنار دهان، چانه و لب ها  کمتر از سایر نقاط بدن است و جذب چربی نیز سریع تر اتفاق می افتد، بنابراین گاه نیاز به یک یا دو بار تزریق مجدد در فواصل زمانی چند ماهه وجود دارد. در روشی که ما به کار می بریم، در نخستین بار حجم چربی خارج شده زیادتر از حد نیاز است و  چربی باقیمانده در شرایط استریل در فریزر نگهداری شده و در صورت نیاز برای رتوش و ترمیم استفاده می شود.

16- میزان ماندگاری چربی در نواحی تزریق شده از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی توان برای همه افراد یک عدد ثابت را در نظر گرفت. به طور متوسط سی تا چهل درصد از چربی تزریق شده در مرحله اول تا یک سال باقی می ماند و بخشی از این چربی باقی مانده هم جزو بافت همان منطقه شده و به رشد و زندگی خود ادامه می دهد.

 

 

 

 

.

 

Bottom of Form

 

زمان انتشار: جمعه 22 اسفند 1393 (3 سال قبل)
تعداد بازدید: ۸۶۸۰