ایزوترتینویین (روآکوتان)

 

 


 ایزوترتینویین از گروه دارویی رتینویید و مشتق از ویتامین آ میباشد. اسم تجاری ایزوترتینویین  روآکوتان ، آکنوترن، ایزوتریت هگزال، ردوکارو دکوتان  میباشد.  روآکوتان اولین برند ایزوترتینویین میباشد که وارد بازار شد. این دارو از طریق مکانیسم های متعددی مانند کاهش ترشح چربی پوست، کاهش باکتری پوست و کاهش شاخی شدن پوست روی بهبود آکنه تاثیر دارد.

این دارو همچنین در برخی بیماری های پوستی دیگر شامل هیدرآدنیت چرکی و روزاسه نیز استفاده میشود. تقریبا 90% بیماران طی 6  الی 12 ماه پس از درمان بهبود شگرفی در آکنه خواهند داشت و تنها در 5% موارد ممکن است که نیاز به دوره درمانی مجدد باشد.

در طی هفته های اول پس از درمان  ممکن است آکنه تشدید شود که طبیعی میباشد و خودبخود طی یک تا دو ماه بهبود میابد.

دوره درمان چقدر میباشد؟

دوره درمان بسته به وزن افراد و شدت آکنه متفاوت میباشد ولی اغلب یک دوره 6ماهه تا یکساله کافی میباشد. البته گاهی دوره های طولانی تر نیز ممکن است نیاز باشد.

دارو را چگونه مصرف کنم؟

این دارو بهتر است با وعده غذای اصلی مصرف شود چون جذب آن با غذا بیشتر است. کپسول باید کاملا قورت داده شود و از حل کردن و جویدن آن پرهیز شود. دارو را در دمای 25-5 درجه دور از دسترس اطفال نگه دارید.

عوارض شایع روآکوتان چیست؟

به طور کلی بر خلاف تصور عموم اغلب عوارض روآکوتان خفیف هستند و یه تدریج با مصرف دارو طی دوره درمان کاهش مییابند و بدن به آنها عادت میکند.همچنین تمامی این عوارض پس از قطع دارو بهبود میابند و گذرا هستند. خشکی لب شایعترین عارضه روآکوتان میباشد و اغلب با استفاده از بوم لب بهبود میابد. همچنین خشکی پوست، چشم و گلو نیز شایع هستند که با استفاده از لوسیون ها و اشک مصنوعی بهبود مییابند. در موارد خشکی پوست صورت باید از آبرسانهای بدون چربی استفاده نمود. خون ریزی از بینی نیز ممکن است رخ دهد که با استفاده از پماد های ساده چشمی جهت چرب کردن مخاط بینی بهبود میابند.

در دوران مصرف این دارو بهتر است از لنزهای چشمی استفاده نشود. همچنین در طی مصرف ایزوترتینویین لازم است از ضد آفتاب های مناسب فاقد چربی استفاده نمایید.

عوارض نادر ایزوترتینویین چه میباشند؟

این عوارض در کمتر از 5 % موارد رخ میدهند و خوشبختانه تمامی این عوارض با قطع دارو از بین میروند.

 این عوارض شامل تغییرات خلق به صورت افسردگی ، افزایش آنزیم های کبدی و افزایش فشار مغزی به صورت سردرد های شدید صبحگاهی و اختلال دید  میباشد. در صورت ایجاد این عوارض به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید. از مصرف مشروبات الکلی در طی درمان با ایزوترتینویین پرهیز نمایید.

مفاصل و عضلات ممکن است دچار درد خفیف شوند به ویژه پس از ورزش کردن. افزایش چربی خون ووآنزیم های کبدی نیز ممکن است رخ دهد که اغلب اهمیت بالینی ندارد و قابل چشم پوشی هستند.  در صورت ابتلا به بیماری کلیوی ویا کبدی قبل از شروع دارو پزشک خود را مطلع نمایید.

 درد خفیف مفاصل و ماهیچه‌ها به ویژه زانو، احساس خستگی و سردرد خفیف و افزایش ریزش مو از عوارض زودگذر این دارو هستند و بعد از پایان دوره رفع می‌شوند اما اگر عوارضی همچون حالت تهوع شدید، استفراغ، سردرد شدید و مزمن، تاری چشم و اختلال در بینایی، احساس افسردگی شدید، اختلال در سیستم عصبی  را مشاهده کردید دارو را قطع کنید و به پزشک خود مراجعه نمایید..

بدون مشورت پزشک دارو را قطع نکنید و میزان مصرف را نیز تغییر ندهید.
در طول دوره درمان و دو ماه پس از آن از اهدای خون اجتناب کنید. در طی درمان از فعالیت شدید بدنی مثل ورزشهای سنگین پرهیز نمایید.

به چه تعداد مراجعه در طی درمان نیاز دارم؟

ایزوترتینویین ها تنها باید با تجویز پزشک متخصص استفاده شوند و  از استفاده سر خود این دارو یا تجویز آن توسط پزشک داروساز یا غیر متخصص پوست پرهیز نمایید و مهمتر اینکه از تجویز آن به سایر افراد نیز پرهیز نمایید.

قبل از شروع دارو آزمایش خون درخواست میشود ودر صورت نرمال بودن آزمایشات دارو شروع میشود. پس از شروع دارو نیز هر 2_1 ماه نیز آزمایش خون انجام میشود تا بیمار کاملا تحت نظر دارو را استفاده نماید لذا نیاز به مراجعه ماهی یکبار تا دو ماه یکبار میباشد.

آیا در طی درمان با ایزوترتینویین میتوانم از سایر داروها نیز در هنگام نیاز استفاده نمایم؟

اکثر داروها  با ایزوترتینویین تداخل دارویی ندارند و میتوانند همزمان با این دارو مصرف شوند. داروهایی که با ایزوترترتینویین ها تداخل دارند تتراسیکلین، داکسی سایکلین و متوترکسات میباشند. همچنین داروهای تقویتی و ویتامینه ای حاوی ویتامین آ باشند نیز باید پرهیز شوند.

سایر احتیاط هایی که طی مصرف ایزوترتینویین باید انجام دهم چه میباشند؟

هیجگاه داروی خود را با دیگران به شراکت نگذارید به ویژه با خانم ها. در طی دوران مصرف و دو ماه بعد از پایان  مصرف دارو خون اهدا نکنید زیرا  داروی موجود  در خون شما  چنانچه به خانم حامله تجویز شود  میتواند سبب نقایص جنینی شود.

تا کنون ریسک و خطری  برای جنین  در مردانی که همسرشان باردار میباشد گزارش نشده است ولی جهت احتیاط در طی دوران مصرف این دارو بهتر است از کاندوم استفاده شود و همچنین بچه دار شدن تا دو ماه پس از پایان دوره درمان به تعویق بیفتد.

چرا نسبت به خانم هایی که ایزوترتینویین استفاده میکنند و حاملگی  آنها نگرانی وجود دارد؟

 

چنانچه خانم باردار ایزوترتینویین مصرف نماید ریسک آسیب جنین مثل عقب افتادگی ذهنی و اختلالات صورت و سقط جنین وجود دارد به همین دلیل :

ایزوترتینویین نباید در طی  حاملگی یا شیردهی استفاده شود

شما نباید در حین مصرف و تا دو ماه پس از پایان مصرف ایزوترتینویین باردار شوید .

شما نباید در حین مصرف و تا یک ماه پس از پایان مصرف ایزوترتینویین  به کودک خود شیر دهید.

چنانچه در حین مصرف ایزوترتینویین  باردار شدید شما باید دارو را بلافاصله قطع کنید و سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

نحوه استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری در طی مصرف ایزوترتینویین  چگونه است؟

قبل از شروع ایزوترتینویین شما باید حداقل یک و ترجیحا دو روش جلوگیری برای حداقل یک ماه استفاده نمایید وتا دو ماه پس از پایان دارو این روشها را ادامه دهید. در این زمینه میتوانید با پزشک متخصص زنان نیز مشورت نمایید. در بین روشهای مختلف استفاده از کاندوم به شیوه صحیح ترجیح داده میشود.

قرص مینی پیل که تنها حاوی پروژسترون میباشد و اغلب در دوران شیردهی استفاده میشود یک روش مطمئن محسوب نمی شود.

برخی آنتی بیوتیک ها مثل آموکسی سیلین و برخی گیاهان دارویی نیز میتوانند اثر داروهای ضد بارداری را کاهش دهند.

قبل از شروع دارو تست حاملگی انجام دهید و ماهیانه در طی مصرف دارواین تست را تکرار کنید و همچنین پنج هفته پس از پایان درمان نیز آخرین  تست را انجام دهید.

آیا ایزوترتینویین روی حاملگی تاثیر میگذارد و یا میتوانند سبب نازایی شوند؟

ایزوترتینویین سبب نازایی نمی شود و به هیچ عنوان روی بارداری های بعدی اثر نمیگذارد. این دارو مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا و انگلیس و وزارت بهداشت ایران میباشد. همچنین از مشتقات ویتامین آ میباشد و داروی هورمونی نیست.شما یک تا دو ماه پس از پایان مصرف ایزوترتینویین بدون هیچگونه نگرانی میتوانید باردار شوید.

 

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه 20 اسفند 1393 (3 سال قبل)
تعداد بازدید: ۹۶۴۵