کاشت مو


آنچه لازم است در مورد کاشت مو بدانیم:

کاشت یا پیوند مو فقط با برداشتن موهای مقاوم به هورمون دی هیدروتستوسترون (هورمونی است مردانه که باعث ریزش مو می شود) از پشت سر خود فرد و بعد کاشت انها در نواحی طاس قابل انجام است. البته این پیوند را می توان بین دوقلوهای همسان از لحاظ ژنتیکی انجام داد. بطور کلی عقیده بر این است که پیوند مو از فردی به فرد دیگر پس زده میشود، مگر اینکه فرد گیرنده تا اخر عمر  داروهای ضد رد پیوند مصرف کند، که ریسک و مضرارت مصرف این داروها بسیار بیستر از سودی است که از پیوند مو حاصل می شود. به هر حال، دانشمندان هنوز بر روی روش های پیوند مو از فردی به فرد دیگردر حال تحقیق هستند.

به طور معمول مردان الگوی ریزش موی مردانه را تجربه میکنند که به صورت باقی ماندن دائمی مو در اطراف نواحی طاس و پشت سر می باشد، و از همین نواحی باقی مانده است که مو را جهت کاشت انتخاب میکنند. موهای این نواحی به صورت ژنتیکی طوری برنامه ریزی شده اند که حتی در بدترین شرایط ریزش مو با الگوی مردانه پایدار بمانند و به رشد خود ادامه دهند. ناگفته نماند مردانی که از ریزش موی وسیع ومنتشر رنج میبرند از این قضه مستثنی هستند. این مردان به فرمی مشابه از ریزش مو که در زنان وجود دارد دچار شده اند. در این فرم ریزش مو بطور منتشر کل پوست سررا فرا گرفته و  سر به صورت کم پشت باقی می ماند. در این افراد اگر از این مو ها برای کاشت مودر جلوی سر استفاده شود هیچ ضمانتی وجود ندارد که در محل پیوند شده رشد کنند و پایدار بمانند، چون این موها دقیقا مشابه مو های که در جلو سرهستند می باشند که به طورذاتی به هورمون  دی- هیدروتستوسترون حساس اند و در نتیجه ناپایدارند.  همچنین به همین علت مشابه در بسیاری از خانوم هایی که از ریزش مو رنج میبرند ممکن است نتوان کاشت مو انجام داد.

همچون هر روند پزشکی دیگری، هر اندازه که بیشتر بدانید وضعیت و شرایط تان بهتر خواهد شد.  در حال حاضرافراد تحصیل کرده و آگاه نقش فعالی در مراقبت های پزشکی خود ایفا میکنند، که این امر فقط منجر به سلامتی بهتر نمیشود بلکه این شرایط نیزیک مزیت بسیار بزرگ برای پزشکان میباشد، چون هیچ کسی بهتر از خود فرد(بیمار) به بدنش اگاهی ندارد.

پرسش و پاسخ های زیر شما را با روند عمل و متد های آن آشنا خواهد کرد:

موهای چه کسی به پوست سر من پیوند خواهد شد؟ آیا این عمل نیز مثل پیوند عضو یک اهدا کننده و یک گیرنده دارد؟

برخلاف شرایط در پیوند عضو،در کاشت(پیوند) مو خود شما دهنده هستید. اگر شما مو،فولیکول ویا بافتی از فرد دیگری(هر کسی غیر از دوقلوهای همسان از لحاظ ژنتیکی) دریافت کنید، بدن شما بدون مصرف دارو های سرکوب کننده ی ایمنی پیوند را پس خواهد زد. خود شما مو را از نواحی از پوست سر که نواحی اهدا کننده خوانده میشوند اهدا خواهید کرد.

نواحی اهدا کننده من کجا هستند؟

الگوی طاسی مردانه و زنانه اصطلاحاتی هستند که هرکدام شامل الگوهای مخصوص به خودمیباشند. این به خاطر اینست که برای طاسی یک الگو و طرحی وجود دارد(طاسی ازالگوی خاصی پیروی میکند). شما هم احتمالا متوجه شده اید، به طور ویژه در مردان، کناره ها(شقیقه ها) و پشت سرشان دچار ریزش نشده و پوشیده از مو باقی مانده است که مقدار ریزش مو و طاسی در قسمت های جلو،بالا وفرق سرشان در این قضیه اهمیتی ندارد.کناره ها(شقیقه ها) و پشت سر خیلی بعید است که فولیکول هایشان به هورمون دی هیدروتستوسترون حساس باشد و همین قسمت ها ،نواحی اهدا کننده هستند. این موهایی که به خودتادن اهدا میکنید همراه با فولیکول و قسمتی از بافت و پوست اطرافش برداشته می شود.

در طی روند کاشت مو جراح متخصص پوست موهای اهدا شده را به کجا پیوند میکند(میزند)؟

هنگامی که کار براشت مو از نواحی اهداکننده تمام شد، برای کاشت آماده سازی می شوند. این موها در داخل سوراخ های ریزی که متخصص با دستگاه مخصوص در نواحی طاس سر ایجاد کرده، کاشت میشوند. به مو و فولیکولش که همراه با قسمتی از بافت و پوست اطرافش است، گرافت میگویند، که هر گرافت شامل یک یا چند فولیکول مو، ضمائم مو با قسمتی از بافت و پوست می باشد. هیچ دو پوست سری مشابه هم نیستند، و شما متوجه خواهید شد که هنر و ظرافت در کاشت مو به  اندازه ی جنبه های علمی و پزشکی موضوع مهم است.

بعضی از افراد به صورت ذاتی موهای پرپشت تری (ضخیم تر) نسبت به بقیه دارند. آیا این فاکتور(عامل) ضخیم بودن مو در میزان موفقیت کاشت مو تاثیر دارد؟

به تعداد فولیکولی از مو که در هر واحد(سانتی مترمربع) از پوست سر وجود دارند تراکم مو گفته می شود.در شرایطی که تراکم مو ی شما و سستی پوست سرتان بیشتر باشد، می توان تعداد بیشتری گرافت در پوست سرتان کاشت کرد.

مدل و مسیر رشد طبیعی مو چطور در نتیجه کاشت مو اثر میگذارند؟

مو ی درشت و ضخیم حجم بیشتری دارد، بنابراین در هر گرافت میتوان از تعداد تار موی کمتری استفاده کرد، چون حجم شان بیشتر است در نتیجه با تعداد کمتری هم پوشش بیشتری برای پوست سر فراهم میکنند.موی ظریف قطر کمتری دارد و بعد از کاشت ظاهر کاملا طبیعی می دهد اما پوشش  نبست به موهای ضخیم کمتر است. موی موجدار و مجعد(فر) بعد از کاشت ظاهر و نمای خیلی خوبی میدهند چون تار موی موج دار و مجعد رو خودش موج میخورد و فضای بیشتری از پوست سر را نسبت به تار موی صاف میپوشاند. مو ی مجعد از روی پوست سر بلند شده و شکل خودش را کاملا حفظ میکند و این نیز فاکتوری است که در ظاهر خیلی خوب و پوشش مناسب تاثیر دارد.

آیا رنگ مو و رنگ پوست نقشی در کاشت مو دارند؟

نزدیک بودن رنگ مو به رنگ پوست تان باعث میشود پوشش موهایتان ظاهر و نمای بهتر داشته باشد.(باعث ظاهر و نمای بهتر از پوشش موها یتان میشود). جهت فهم موضوع نژاد آفریقایی را در نظر بگیرید که موهای تیره و خیلی ضخیم و خشنی دارند که در برابر انواع گوناگونی از پوست های تیره رنگشان کمترین تضاد و کنتراست به وجود می اید و این همخوانی در رنگ مو و پوست سبب بهترین نتیجه در کاشت میشود. از نقطه نظر ظاهری مردمی با پوست تیره و موهای صاف و روشن چون بیشترین تضاد و کنتراست را بین مو و پوستشان دارند، بزرگترین چالش هنری برای متخصصین کاشت مو بحساب می ایند.

چه موارد ظاهری دیگری باید در نظر گرفته شوند؟

در زمان طراحی روش و روند عمل، دکتر شما باید الگوی ریزش موی متعاقب و بعدی را و همچنین میران این ریزش مو را در نظر داشته باشد.طرح ریزی(طراحی) خط ترمیم برای کاشت مو بسیار کار سختی استخط موی پیشانی طبیعی(ذاتی) از لحاظ شکل و تراکم در بین افراد بسیار متفاوت می باشد. دکتر شما براساس یک طرح جامع ، قسمت هایی را که پیوند مو را دریافت خواهند کرد انتخاب میکند. این مرحله طرح ریزی ممکن است بیشتر از جلسات پیوند مو زمان ببرد. به طور معمول این جلسات به صورت جداگانه  در طی ماهها و حتی سالها انجام میگیرند که بسته به شدت و میزان پیشرفت ریزش موی شما دارد.

متخصص پوست با توجه به چه چیزی تصمیم میگیرد که کدام قمست از پوست سر کاشت مو شود یا نشود؟

در ابتدا لازم است که نواحی جلو و بالای پوست سرتان کاشت مو شوند چون اینها نواحی ی هستند که به صورتتان فرم میدهند و بیشترین اثر را در ظاهر شما دارند. معمولا فرق سر آخرین جایی است که کاشت مو را دریافت میکند مگر اینکه تنها قسمت طاسی شما فرق سرتان باشد.

من چه تعداد روند عمل لازم خواهم داشت؟

تعداد روند عمل به وسعت ریزش مو ی شما، به میزان ریزش موی متعاب و قابل پیش بینی، به تعداد تار مویی که میتوانید اهدا کنید و همچنین به بقیه ی مراعات هنری و ملاحظات پزشکی شما بستگی دارد. مرد ها غالبا در طی یک یا دو گاهی تا سه جلسه کاشت مو به نتیجه ی دلخواهشان میرسند. در هر جلسه هزاران تار مو در قالب واحد های فولیکولی (که هر کدام از این واحدها یک تا چهار تار مو دارد کاشت می شوند(پیوند می شوند). 

زمان انتشار: شنبه 09 اسفند 1393 (3 سال قبل)
تعداد بازدید: ۲۴۳۹